کولر گازی

سیستم تهویه مطبوع ( Air Conditioner ) یا در اصطلاح عامیانه کولر گازی به طور گسترده در هتل ها ، آپارتمان ها و اداره جات مورد استفاده قرار می گیرند. اساس کار این دستگاه ها تبدیل مبرد از حالت گاز به مایع و مایع به گاز است . اجزای این دستگاه ها شامل فن تغذیه ، کویل انبساط مستقیم برای سرمایش ، کمپرسور برای تبرید ، کندانسور هوایی ، المنت گرمایشی برقی ، فیلتر و کنترول ها می باشد. بنابراین برای راه اندازی این دستگاه ها فقط اتصال به برق و هوای بیرون لازم است . کنترلرهای به کار رفته در این دستگاه ها ، ساده و الکتریکی هستند . ترموستات به کار رفته از نوع عملگر مستقیم است که به صورت خاموش و روشن شدن در دو حالت سرمایش یا گرمایش ، عمل کنترول را انجام می دهد. به عبارتی وقتی دمای تاق بیشتر از مقدار دمای تنظیمی ترموستات باشد سیستم به صورت سرمایشی عمل کرده و اگر دمای اتاق کمتر از مقدار دمای تنظیم شده ترموستات باشد سیستم به صورت گرمایش عمل خواهد کرد. دامنه تغییرات تفاضلی مقدار دمای تنظیم شده ترموستات در سیستم گرمایش یا سرمایش کولر گازی بسیار زیاد بوده و به همین علت از راه اندازی کولر گازی به صورت متناوب کوتاه مدت در حالت گرمایش یا سرمایش جلوگیری می کند. همچنین می توان از یک ترموستات جهت تغییر عمل گرمایش یا سرمایش برای تابستان یا زمستان استفاده کرد.

 

تفاوت کلیدی کولر گازی با سایر تجهیزات قدیمی سرمایشی – گرمایشی در کنترول میزان رطوبت محیط است . فیلتر های تعبیه شده در کولر گازی توانایی پاکسازی گرد و غبار هوا و حتی کشتن باکتری های ریز را دارد و همین دو ویژگی از برتری های این تجهیزات محسوب می شوند . انتخاب دمای دلخواه و ایده آل در این وسایل به راحتی امکان پذیر است .

 

بر خلاف تبلیغات منفی که کولر گازی را بسیار پر مصرف معرفی می کنند باید یادآور شد که کولرهای گازی با توجه به بازده ، قدرت و امکاناتی که دارند مصرف برق آنها چندان غیر طبیعی هم نیست.
امروزه این تجهیزات تهویه مطبوع از همه نوع امکانات جدیدی بهره می گیرند .

انواع کولر گازی

کولر گازی پنجره ای

این کولرها پر استفاده ‌ترین نوع کولر گازی بودند. دارای یک سیستم کامل سرمایش تراکمی است که کندانسور آن با هوا خنک می شود. این وسیله با ابعاد و حجم نسبتا کوچک در داخل قاب پنجره و دیوار نصب می شود. اواپراتور کولر گازی پنجره ای به طرف داخل اتاق و کندانسور آن به طرف خارج ساختمان قرار می گیرد. خنک شدن کندانسور و همینطور مکیدن هوا از داخل اتاق و عبور مجدد آن از روی اواپراور به وسیله دو فن که با یک الکتروموتور می چرخند ، صورت می گیرد. این کولرها معمولا تنها سرمایش تولید می کنند.

.

کولر گازی پنجره ای

کولر گازی پنجره ای

 

اسپلیت دیواری

کولر گازی جدا از هم یا اسلیت دیواری از دو تکه مجزای بیرونی و درونی تشکلی می شود. معمولا کندانسور و کمپرسور یک واحد و اواپراتور به تنهایی واحد دیگر را تشکیل می دهد. واحداواپراتور به عنوان واحد درونی در داخل فضای مور مورد نظر و واحد بیرونی شامل کندانسور و کمپرسور در خارج  ساختمان نصب می گردد. ارتباط بین واحد داخلی و خارجی توسط دو لوله مسی به عنوان لوله مکش و دهش برقرار می شود.

همانطور که از نام آنها پیداست این اسپلیت ها بر روی یک ضلع دیوار سوار می شوند و دیگر نیازی به قرار گیری بر روی قاب پنجره نیست . برای جلوه هرچه بیشتر پنل جلویی آنها را با زیبایی ظاهری خاصی تولید می کنند.
اسپلیت دیواری به صورت تک پانل و یا چند پانل تولید می شوند .

.

اسپلیت دیواری

اسپلیت دیواری

 

کولر گازی پرتابل

اغلب واحد های تهویه مطبوع ثابت هستند و امکان جابجایی آنها وجود ندارد یا اینکه به راحتی قابل جابه جایی نیستند. اما این محدودیت در کولر گازی پرتابل وجود ندارد! به راحتی با چرخ هایی که در زیر دستگاه تعبیه شده است و ابا ابعاد کوچک می توان آن را تغییر وضعیت داد تا در زاویه و محل مورد نظر شما قرار گیرد.
در قسمت پشت کولر گازی پرتابل لوله ای خرطومی شکل وجود دارد که از آن حرارت موتور خارج می شود ، لذا باید یک سر این لوله به بیرون هدایت شود . ظرفیت کولرگازی پرتابل معمولا از ۱۵ هزار BTU فراتر نیست و مناسب برای اتاق های کوچک هستند.

.

کولر گازی پرتابل

کولر گازی پرتابل

 

کولر گازی ایستاده

از لحاظ ظاهری بزرگ تر از کولر گازی پرتابل است اما اسپلیت ایستاده پر قدرت تر است و برای محیط های وسیع ، بزرگ و در مقیاس صنعتی به کار گرفته می شود. همچنین یونیت خارجی که شامل کندانسور و کمپرسور است باید در بیرون و محل مناسب نصب گردد. معمولا مدل های بزرگتر کولر گازی ایستاده نیاز به برق سه فاز دارد که در هنگام خرید باید توجه نمود. ظرفیت آنها تا ۹۶۰۰۰ بی تی یو می رسد.

.

کولر گازی ایستاده

کولر گازی ایستاده

 

کولر گازی کانالی

در داخل سقف کاذب جاسازی می شوند و با ایجاد کانال های متعدد هوا را به مناطق مورد نیاز می رساند. مهمترین ویژگی کولر گازی کانالی امکان تهویه چندین فضا فقط با یک واحد است .
معمولا در انتخاب ظرفیت مناسب اسپلیت کانالی برای طبقه آخر ساختمان ، به خاطر تابش مستقیم نور و گرمای خورشید به سقف ، برای جبران آن  به ازای هر یک مترمربع زیربنا ۶۰۰ الی ۸۰۰ بی تی یو را در نظر می گیرند.

کولر گازی کانالی برای سالن هایی که اتاق های متعددی به صورت پارتیشن بندی دارد استفاده فراوانی می شود و از ظرفیت ۱ الی ۱۰ تن تبرید تولید می شوند. برای ایجاد کویل گرمایشی در فصول سرد سال در کولرهایی که تنها سرمایشی هستند ، متناسب با BTU کولر و ابعاد دهانه آن ، کویل آب گرم ساخته می شود.

 

کولر گازی کانالی

کولر گازی کانالی

 

کولر گازی کاست

گزینه مناسب برای فضای اداره جات کولر گازی کاست است و با نصب در سقف محل کار را اشغال نمی کند. این کولرها به امکاناتی نظیر کمپرسور اینورتر برای کاهش هرچه بیشتر مصرف ، قابلیت برنامه ریزی جهت روشن و خاموش شدن خودکار و فیلتر پلاسما مجهز شده اند.

.

کولر گازی کاست

کولر گازی کاست

 

تهویه مطبوع اینورتر

با کم و زیاد شدن دمای اتاق، برای تعادل دما کمپرسور کولر گازی روشن یا خاموش می شود . بیشترین مصرف برق در اسپلیت ها در همین زمان استارت خوردن کمپرسور رخ می دهد . تکنولوژی اینورتر راه حلی برای جلوگیری از این رویداد است .
چرخش کمپرسور اینورتر با توجه به دمای از قبل تنظیم شده کم یا زیاد می شود. یعنی نیازی به خاموش و روشن شدن کمپرسور جهت حفظ دما نیست. برای مثال یک اسپلیت مجهز به تکنولوژی اینوتر از اسپلیت دیواری معمولی تا ۶۰ درصدر انرژی برق کمتری مصرف می کند . به همین علت مصرف برق کولر گازی اینورتر با این تکنولوژی کاهش زیادی می یابد .

.

تکنولوژی اینورتر

تکنولوژی اینورتر

.